Używamy ciasteczek, dzięki którym strona działa poprawnie.
Subiektywnie o Noblu dla Rogera Penrose'a
dr Tomasz Miller
10 listopada 2020

 

Nie potrafię niestety być obiektywny, próbując skomentować przyznanie Nagrody Nobla z fizyki Rogerowi Penrose’owi – po prostu za bardzo mnie ono ucieszyło. Postaram się więc chociaż wyjaśnić, skąd bierze się ta osobista radość.

Po pierwsze, w swojej pracy naukowej regularnie korzystam z potężnych narzędzi matematycznych, które tegoroczny Laureat wprowadził w latach 60. do ogólnej teorii względności, rewolucjonizując ją. Słynne twierdzenia Penrose’a-Hawkinga o osobliwościach to jednak nie tylko matematyczne arcydzieło – wyniki te niosą także ogromny ładunek poznawczy. Oto bowiem okazuje się, że z równań Einsteina w nieunikniony sposób wynika nie tylko powszechność formowania się czarnych dziur, ale także Wielki Wybuch, a ściślej rzecz biorąc to, że nasz Wszechświat musiał być kiedyś bardzo mały i bardzo gorący.

Trudno chyba o lepszą ilustrację „matematyczności przyrody”: oto ścisłe rozumowanie prowadzi nas od założenia, iż prawa przyrody są niezależne od układu odniesienia, do wniosku, że Kosmos ewoluuje od supergęstego początku.

Po drugie, książki Rogera Penrose’a towarzyszyły mi w liceum i na studiach, w znacznej mierze ukierunkowując moje naukowe zainteresowania. Czytając „Nowy umysł cesarza” i „Drogę do rzeczywistości” nigdy bym nie przypuszczał, że parę lat później będę miał przyjemność współtłumaczyć jego kolejną książkę („Moda, wiara i fantazja w nowej fizyce Wszechświata”), a nawet swobodnie porozmawiać o niej z jej Autorem.

Roger Penrose jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych współczesnych fizyków matematycznych. Jego idee i hipotezy dotyczące fundamentalnych praw rządzących Wszechświatem, ale też takich kwestii jak sztuczna inteligencja czy natura świadomości, będą nas inspirować jeszcze przez dziesięciolecia na naszej trudnej, ale jakże ekscytującej „drodze do rzeczywistości”.

Autor: dr Tomasz Miller

 

Nagrodę Nobla dla Sir Rogera Penrose'a komentują dla nas także:

Prof. Michał Heller "Blask matematyki i czarne dziury"

Prof. Jean-Pierre Lasota "Czarne dziury: idealne ciała niebieskie"

Prof. Marek Demiański - Nagroda Nobla dla Rogera Penrose'a

dr Łukasz Lamża - Nagroda Nobla dla Rogera Penrose'a

 

 

Komentarze
DODAJ komentarz
Oceń
W przypadku naruszenia regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
Najnowsze artykuły
10 listopada 2020
Fizyka informacji

 

Gdy zapytać fizyków o to, jakie są podstawowe składniki świata, w odpowiedziach prawdopodobnie pojawią się cząstki i pola, materia i energia... ale raczej nie informacja. No właśnie, co z tą informacją?

10 listopada 2020
Co kryje nasze DNA?

 

Często zdarza się słyszeć, że DNA przypomina książkę kucharską, która zawiera przepisy na różne białka. Faktycznie, mieszczą się tam takie informacje, ale nie tylko. Kodowane są w nim również inne cząsteczki, potrzebne do podtrzymywania funkcjonowania machiny życia. 

10 listopada 2020
Subiektywnie o Noblu dla Rogera Penrose'a

 

Nie potrafię niestety być obiektywny, próbując skomentować przyznanie Nagrody Nobla z fizyki Rogerowi Penrose’owi – po prostu za bardzo mnie ono ucieszyło. Postaram się więc chociaż wyjaśnić, skąd bierze się ta osobista radość.

10 listopada 2020
Wspomnienie Johna D. Barrow

 

Wspomnienie o Johnie D. Barrow – wybitnym kosmologu, niestrudzonym popularyzatorze nauki, orędowniku dialogu między wiarą i nauką oraz laureacie Nagrody Templetona.