Używamy ciasteczek, dzięki którym strona działa poprawnie.
Jak się wydaje... Copernicus Center Press
Piotr Majorczyk
24 sierpnia 2020

 

 

Drogi Czytelniku,

 

Dziękuję za odwiedzenie strony internetowej wydawnictwa Copernicus Center Press. Mam nadzieję, że dobrze się czujesz w naszym świecie – świecie ludzi poszukujących, odważnych, ciekawych, gotowych stawiać odważne pytania i przyjmować nie zawsze łatwe odpowiedzi – taki jest właśnie świat CCPress, wydawnictwa, którego misją jest edukacja i popularyzacja nauki.

 

Nasza oficyna powstała w sierpniu 2012 roku z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera, światowej sławy uczonego, laureata nagrody Templetona, fundatora Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Jak w przypadku każdych narodzin, tak i nam towarzyszyło wiele wątpliwości – czy wydawnictwo publikujące wyłącznie książki naukowe ma szanse utrzymać się na niełatwym polskim rynku? Dla kogo będziemy kierować naszą ofertę? Dla wąskiej grupy specjalistów? A może znajdzie się ktoś jeszcze? Jak uniknąć powszechnej na rynku wydawniczym pułapki, dobrze ujętej w porzekadle, że wydawca to ktoś taki, któremu się wydaje?

 

Pozytywną odpowiedź przyniosła już pierwsza publikacja CCPress, Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą autorstwa naszego Mistrza, ks. prof. Michała Hellera, która ukazała się w październiku 2012 roku. Kilkanaście tysięcy sprzedanych egzemplarzy tej znakomitej książki utwierdziło nas w poczuciu słuszności naszej misji, odkryło przed nami świat naszych odbiorców, ludzi pełnych pasji, zaangażowanych, poszukujących niebanalnych treści. Za sukcesem pierwszej w CCPress książki Michała Hellera przyszły kolejne, m. in. Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu, Filozofia kosmologii, Ważniejsze niż Wszechświat i wiele innych – do dzisiaj na półkach czytelniczych znalazło się już ponad 100 tysięcy egzemplarzy jego książek!

 

W kolejnych latach budowaliśmy kolejne śmiałe plany wydawnicze, eksplorując takie obszary nauki jak filozofia, kosmologia, nauki ścisłe, nauki ewolucyjne, neuronauka, teologia i wiele innych. Jako pierwsi przedstawiliśmy polskim Czytelnikom książki światowej sławy naukowców: Fransa de Waala, Daniela C. Dennetta, Juliana Barboura, Daniela C. Everetta, wydaliśmy monumentalne dzieła takie jak Matematyczne zasady filozofii naturalnej Izaaka Newtona czy Leibniz. Biografia intelektualna Marii Rosy Antognazzy; nasze publikacje ugruntowały sławę wybitnych uczonych i popularyzatorów nauki, by przywołać takie nazwiska jak John D. Barrow, Robin Dunbar, Joseph LeDoux czy sir Roger Penrose. Wielu z nich gościło na Copernicus Festival, jednym z najważniejszych, cyklicznych festiwali naukowych w Polsce, organizowanym, a jakże, przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Należy podkreślić, że instytucja ta prowadzi szeroko zakrojone, niezwykle ciekawe projekty badawcze i edukacyjne, a zgromadzeni wokół niej naukowcy nie tylko wspierają CCPress merytorycznie, lecz także publikują u nas swoje książki, by wspomnieć takie nazwiska jak Bartosz Brożek, Mateusz Hohol czy Łukasz Lamża.

 

Oczywiście nie zawsze wydawało nam się dobrze! Klasycznym przykładem jest przygoda z książką Stworzenie i początek wszechświata Michała Hellera i Tadeusza Pabjana. Otrzymawszy manuskrypt zatytułowany „Całość stworzenia” zdziwiliśmy się – spodziewaliśmy się wszak książki pod tytułem Stworzenie i początek wszechświata. No cóż, uznaliśmy, że z Mistrzami się nie dyskutuje i podjęliśmy prace nad książką. Istotnym jej elementem była oczywiście okładka, na której widniał pięknie wkomponowany graficznie tytuł „Całość stworzenia”. Okładka zaczęła już swoje życie w internecie, gdy jeden z autorów zwrócił uwagę, że tytuł książki jest inny, na szczęście zanim publikację skierowaliśmy do druku!

 

Czego uczy ta historia? Moim zdaniem tego, że z Mistrzami warto, a może wręcz należy – ROZMAWIAĆ! Sprawa miała zresztą swój ciekawy finał – przed zbliżającymi się 80-tymi urodzinami stworzyliśmy Czytelnikom możliwość składania Michałowi Hellerowi życzeń na naszej stronie internetowej. Było ich tak wiele, że zebraliśmy je w książkę, wydaną z unikalnym numerem ISBN w nakładzie egzemplarzy 1 z wiadomą okładką (W CCPress dobre pomysły nigdy się nie marnują!) pod tytułem, a jakże, Całość stworzenia i inne życzenia krótkie. Tym razem Jubilat nie miał zastrzeżeń, a od tamtej pory każdy manuskrypt jaki z radością otrzymujemy zatytułowany jest … CAŁOŚĆ.

 

Tak, komunikacja jest ważna, jeśli nie najważniejsza. Dla wydawcy najważniejsza jest komunikacja z odbiorcą, z Czytelnikiem. Dlatego jesteśmy obecni na wszystkich najważniejszych imprezach targowych w Polsce – W Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Wrocławiu i wielu innych miastach.  Wtedy właśnie rozmowa z Tobą, Czytelniku, jest dla nas najważniejsza. Możemy osobiście przekonać się o słuszności (lub nie) naszej wydawniczej drogi. Wysłuchać uwag. Przeżyć Spotkanie, a dobra książka to najlepszy pretekst do Spotkania. Bardzo często zdajemy sobie sprawę, że wiesz o naszych książkach i poruszanych w nich tematach znacznie więcej niż my, wydawcy! Oprócz targów spotkasz nas na spotkaniach i wykładach z udziałem naszych autorów, wiele z nich odbywa się w krakowskiej księgarni naukowej De Revolutionibus, ale też w wielu innych miejscach, przeróżnych miastach. Jeśli nie mogłeś akurat tam być – zapraszamy do internetu. Niemal każde wydarzenie z udziałem naszych Autorów jest nagrywane i prezentowane na stronach internetowych. W tym miejscu chciałbym serdecznie zaprosić Cię do odwiedzania nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie – znajdziesz tam ciekawe informacje o książkach, wydarzeniach oraz istotnych i ciekawych faktach naukowych.

 

Wiele było w historii CCPress niezapomnianych spotkań, zarówno tych kameralnych, jak i w przepełnionych największych salach wykładowych – czy to z Danielem C. Dennettem, czy sir Rogerem Penrose’m, czy, a może przede wszystkim, z ks. prof. Michałem Hellerem – zwłaszcza w tym ostatnim przypadku wydaje się, że każda sala wykładowa wydaje się być za mała, jak na zdjęciach z Auditorium Maximum, gdzie kilkaset osób, dla których brakło miejsca w pełnionej po brzegi auli, słuchało w skupieniu wykładu z telebimu stojąc na schodach i w westybulu - albo w rzeszowskiej Filharmonii Podkarpackiej, gdy podczas organizowanych przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania cyklicznych spotkań zdarzało się zebranej tłumnie publiczności „zasiąść” spory kawał sceny.

 

Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim uczestnikom naszych spotkań, głęboko wierzę, że po okresie przymusowej izolacji spotkamy się znowu – bogatsi o nowe doświadczenia, nowe książki, nowe tematy.

 

Tymczasem zapraszam na zwiedzanie naszej strony internetowej – w nowej odsłonie. Znajdziesz tu ponad 200. tytułów, owoc naszej ośmioletniej pracy wydawniczej. Ponad pół miliona egzemplarzy tych tytułów znalazło się już w waszych księgozbiorach. Realizując zamówienia przez naszą stronę internetową www.ccpress.pl spakowaliśmy ponad 20 tysięcy paczek i wysłaliśmy je do 15 tysięcy Czytelników książek Copernicus Center Press! To dla nas wielka przyjemność, zobowiązanie i nadzieja, że i Ty należysz do tego grona. Dlatego nie zatrzymujemy się w drodze – wciąż pracujemy nad kolejnymi książkami, proponujemy kolejne tematy, pragniemy zgłębiać nowe tajemnice. Mottem naszych poszukiwań, niech będą słowa Michała Hellera:

 

Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania.

 

Zapraszam więc do wspólnej przygody!

 

Serdecznie pozdrawiam,

Piotr Majorczyk

Prezes Zarządu

Copernicus Center Press

Komentarze
DODAJ komentarz
Oceń
W przypadku naruszenia regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
Najnowsze artykuły
24 sierpnia 2020
Iskry świadomości

Iskry świadomości, czyli mózg, pamięć i uczucia

Świadomość to jeden z motorów złożonych zachowań, które umożliwiają nam dopasowywanie się do środowiska i zmienianie go zgodnie z własnymi potrzebami. Choć dopiero zaczęliśmy stawiać pierwsze naukowe kroki na drodze ku zrozumieniu, jak mózg tworzy świadomość, między innymi dzięki Josephowi LeDoux, wiemy, że osiągnięcie tego celu nie jest możliwe bez wzięcia pod uwagę pamięci oraz uczuć.

24 sierpnia 2020
Historia początków życia

Darwin miał dobrą intuicję. Pisząc list do swojego przyjaciela – botanika Josepha Hookera, wspomniał o „ciepłym bajorku”. W nim upatrywał początków życia. Wyobrażał sobie, jak dzięki działaniu czynników fizycznych z prostych cząsteczek nieorganicznych mogły powstać białka. Faktycznie większość badaczy wskazuje, że życie narodziło się w środowisku wodnym. W nim nie tylko białka, ale i inne cząsteczki organiczne ułożyły się w praorganizm – przodka wszystkich istot żywych, które znamy.

24 sierpnia 2020
Przedsprzedaż NOWOŚCI - Jesień 2020
 
Z ogromną radością informujemy, że rusza przedsprzedaż Nowości 2020.

Jesienią zabierzemy Państwa w podróż na egzoplanety w poszukiwaniu inteligentnych istot pozaziemskich, stworzeń lodu i zwierząt supergrawitacyjnych. Z „gigantami wszechczasów” – wielorybami – przemierzymy głębiny mórz i oceanów.

24 sierpnia 2020
Program lojalnościowy

 

Mamy przyjemność powitać Państwa w gronie osób, które chcą… zrozumieć odległe zakątki Wszechświata ale także otaczającą nas rzeczywistość; poznać genezę życia oraz różne jego formy; zgłębić tajemnicę świadomości by lepiej zrozumieć siebie i świat.